W obliczu ostatnich wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie, wielu rodziców zadaje sobie pytania: W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem? Czy w ogóle poruszać ten temat z dzieckiem? Jak rozmawiać z dzieckiem, w sytuacji, gdy sami odczuwamy lęk i niepokój?

Poniżej przedstawiono kilka wskazówek dla rodziców, które mogą być pomocne:

  • Dajmy dziecku przyzwolenie na odczuwanie wszelkich emocji – może to być strach, lęk, smutek, złość itd. Pomóż dziecku nazwać te emocje („Widzę, że się boisz/martwisz/złościsz .”) i zapewnij, że ma prawo tak się czuć.
  • Szukaj wraz z dzieckiem sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami – wspólnie zastanówcie się, co możecie zrobić w tym celu np. zaangażować się w czynności, które zazwyczaj sprawiały dziecku przyjemność.
  • Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko usłyszy informacje na temat sytuacji w Ukrainie od rówieśników w przedszkolu lub szkole bądź z rozmów dorosłych. Pamiętaj, że powielane pomiędzy ludźmi informacje nie zawsze są zgodne z prawdą. Ważne jest zatem zweryfikowanie tego, co dziecko już wie i ewentualne odniesienie się.
  • Podążaj za dzieckiem i jego potrzebami – pytaj, czy chce rozmawiać i czego na dany moment potrzebuje. Niektóre dzieci będą potrzebowały od rodzica odpowiedzi na konkretne pytania, a inne po prostu przytulenia i bliskości. Warto poczekać na gotowość dziecka do rozmowy, nie naciskać.
  • Nie ukrywaj prawdy, gdy dziecko zapyta: „Czy w Ukrainie jest wojna?” Jeśli dziecko zada pytanie, na które nie znasz odpowiedzi (np. „Ile to jeszcze będzie trwało?”) odpowiedz zgodnie z prawdą, że nie wiesz. Pamiętaj o dostosowaniu komunikatu do wieku dziecka.
  • Jeżeli dziecko chce rozmawiać w momencie, w którym Twoje samopoczucie jako rodzica jest złe i odczuwasz duże napięcie emocjonalne, powiedz dziecku, że chętnie z nim porozmawiasz np. wieczorem, po obiedzie (określ dokładnie kiedy).
  • Unikaj ciągłego bądź częstego oglądania wiadomości w telewizji w pobliżu dziecka. Może to powodować zwiększenie napięcia i lęku, a także nieprawidłowe rozumienie sytuacji. Dziecko powinno otrzymywać rzetelne informacje, które będą dostosowane do wieku, od zaufanej osoby dorosłej.
  • Starsze dzieci i młodzież, które korzystają z Internetu i mediów społecznościowych należy zachęcać do ograniczania czytania treści. Informujmy dzieci o tym, że Internet jest pełen różnych – często nieprawdziwych i niepotwierdzonych informacji, które mogą wzbudzać w nas lęk.

Istotne jest również wzmacnianie u dzieci poczucia bezpieczeństwa. Można to robić poprzez pielęgnowanie bliskości fizycznej (np. przytulanie) i emocjonalnej (np. wspólne zabawy i spędzanie czasu). Ponadto warto zachować dotychczasową rutynę oraz stały porządek dnia i tygodnia (np. jeśli „rytuałem” rodziny były wspólne zakupy w piątkowe popołudnie albo niedzielny spacer do parku to podtrzymajmy to).

Sytuacja w Ukrainie może powodować nieprzyjemne i trudne emocje nie tylko u dzieci, ale również u rodziców. Pamiętaj, że aby skutecznie zadbać o samopoczucie dziecka w obecnym czasie, musisz zadbać również o siebie i swoje emocje.

To tak jak w sytuacji awaryjnej w samolocie – najpierw zakładamy maskę tlenową sobie, a dopiero potem dziecku.

 

Opracowała: mgr Aleksandra Podgórska – psycholog

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW – JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O WOJNIE?
Rozmiar tekstu
Kolor kontrastu